Циклова комісія дисциплін професійної та практичної підготовки "Декоративно-прикладне мистецтво"

Метал

дерево

кераміка

Викладацький склад циклу

  • Приймич Леся Юріївна

    Голова циклової комісії

  • Попова Наталія Олексіївна

    Викладач спецдисциплін

  • Шпонтак Тетяна Михайлівна

    Викладач фахових дисциплін

  • Мельничук Віктор Васильович

    Викладач фахових дисциплін

  • Трєгубов Віталій Юрійович

    Викладач фахових дисциплін

  • Чопойдало Андрій Теодорович

    Викладач спеціальних дисциплін

  • Чегіль Юрій Степанович

    Викладач фахових дисциплін

  • Юдик Михайло Михайлович

    Майстер виробничого навчання

  • Остапів Тарас Богданович

    Майстер виробничого навчання

Циклова комісія дисциплін професійної та практичної підготовки "Декоративно-прикладне мистецтво"

Багаті історичні традиції циклової комісії професійної та практичної підготовки «Декоративно-прикладне мистецтво» сконцентрували у собі творчі та педагогічні здобутки кращих представників мистецтва закарпатського краю, виявили його незмінне лідерство у всіх напрямках мистецького вишколу. Сьогодні – це унікальна атмосфера спілкування педагогів і студентів, нові методології передачі з покоління в покоління фундаментальних знань, навиків у ремеслі, креативна мистецька енергетика, яка несе якісні зміни в творчій спеціалізації. Фактично, весь 75-річний досвід інтегрується в навчання та підготовки фахівців в царині декоративно-прикладного мистецтва: художня кераміка, художня обробка дерева та художня обробка металу. Для практичного навчання є належне забезпечення матеріально-технічними засобами, аудиторіями, майстернями для якісної підготовки фахівців ступеня фахового молодшого бакалавра ОПП «Декоративно-прикладне мистецтво». В аудиторіях та майстернях студенти отримують добрий вишкіл, широку мистецьку ерудицію, розуміння традицій, можливість вирішення технологічних, організаційних, виробничих завдань. І передусім - гнучке сучасне творче мислення. Вивчення, відновлення, збереження та подальший розвиток традицій українського декоративного мистецтва, пошуки нових напрямків образотворчості – основа навчальних та робочих програм відділу. Така організація навчального процесу розвиває у студентів самостійне мислення, стимулює їх до пошуку неординарних творчих рішень.

Основними фаховими дисциплінами, поряд з рисунком, живописом, скульптурою у навчанні студентів проектування, профмайстерність, які сприяють розвиткові індивідуальних творчих здібностей, формуванню об’ємно-просторового мислення, поєднуючи досвід традицій із пошуком нових виражальних засобів і технологій.

Відповідно до навчального плану та навчальних програм спеціалізація «Художня обробка дерева» (яка була головною спеціальністю при створенні Ужгородського державного художньо-промислового училища у 1946р, викладачами були Ф. Манайло, І. Гарапко, В. Свида, М. Попович, К. Лозовий, М. Медвецький, І. Чепа, Ф. Лащак, Й .Пал, Г. Товтин) зберігає спадкоємність традицій у всіх техніках виконання - декоративне різьблення, інтарсія, інкрустація, токарення, елементи столярства; виконання в художній обробці окремих і комплексних завдань. Діяльність відділу охоплює широкий діапазон теоретично-концептуальних досліджень та художнього проектування обладнання громадських споруд, дизайну ексклюзивних меблів, створення садово-паркової, монументальної та декоративної пластики в дереві. Новітні технології, авангардні дизайнерські відкриття, неординарне оздоблення інтер’єрів і, водночас, вміння реставрувати, відновити дерев’яні елементи архітектури, стародавніх меблів – цьому навчає відділ художньої обробки з дерева. Наскрізний курс проектування послідовно формує творчий потенціал молодого митця. Професійна підготовка майбутнього художника декоративного мистецтва, що працює в галузі художнього дерева реалізується шляхом поступового наростання складності завдань та виражальних засобів. Творча діяльність випускників відділу стала помітним внеском до сучасного мистецтва краю.

У 1956 р. було засновано відділ художньої кераміки, де за 65 років діяльності підготовлено близько 800 художників декоративно-прикладного мистецтва, які працюють у різних галузях мистецтва, державних, мистецьких та культурних установах, викладають у вищих та інших навчальних закладах. Першими викладачами відділу були А. Коптєв, К. Лазовий, Р. Дяківський, А. Дунчак, М. Пуглик, майстер Я .Бендик. У 1960-ті роки навчальну програму було розраховано на випуск майстрів-виконавців для керамічних виробництв. Але з приходом на відділ Л. Аверкієвої оновлено навчальні програми, було введено нові завдання з композиції, зросла роль вивчення гончарства, технологічних процесів. Основними напрямками творчої діяльності є художня кераміка – декоративно-ужиткова, виставкова, а також для архітектурного довкілля. Викладачі працюють і в інших ділянках мистецтва – живопису, графіці, скульптурі, художній фотографії, скульптурі, дизайні інтер’єрів.

Програма навчання включає широке коло навчальних завдань, зокрема, оволодіння різноманітними прийомами формування та декорування керамічних виробів, ознайомлення з досягненнями народної та професійної сучасної кераміки, зокрема, розробляються композиції для архітектурного середовища та унікальні роботи виставкового характеру.

Художню обробку металу було засновано в УУПМ в 1968 році. З 1960-х років, коли в закладі працювали переважно випускники училища, серед пріоритетних напрямків було вивчення традиційного українського мистецтва та створення виробів декоративно-ужиткового мистецтва. Першими викладачами на той час були: Р. Дяківський, І. Барнич, В. Текель, І. Дідик, І. Маснюк. У 1970-1980-х рр. студенти виконували завдання методом чеканки, виготовляли емальовані прикраси з міді, латуні, гальванопластики, ковані вироби.

Сучасний колектив робить наголос на образотворчих можливостях металу як матеріалу, збереженні національних традицій металообробки і пошуку новітніх шляхів її розвитку. Студенти реалізують творчі пошуки в кузні та в навчальних майстернях,студентам пропонується широкий діапазон теоретичних та практичних знань у галузі традиційних та новітніх технік.

Викладачі відділу - лауреати обласних премій, члени НСХУ, які активно формують культурно-мистецьке середовище Закарпаття. Викладацький склад оновлюється випускниками, які закінчують навчання в академіях України. Це є згуртований колектив однодумців, метою якого є не лише надання теоретичних та практичних знань, а в першу чергу, – формування високого духовного рівня особистості. Ціль - підняти престижність фаху художника декоративно–прикладного мистецтва в системі суспільних пріоритетів. Широкий діапазон діяльності митця в сучасному мистецькому просторі, вимагає формування художника нового типу – національно свідомого, підготовленого до самостійної творчої та педагогічної діяльності.

Навчально-виховний процес циклу забезпечують:

Динник Олексій Вікторович – викладач ІІ категорії;

Чопойдало Андрій Теодорович – викладач вищої категорії;

Попова Наталія Олексіївна - викладач вищої категорії;

Шпонтак Тетяна Михайлівна - викладач ІІ категорії;

Трегубов Віталій Юрійович – викладач ІІ категорії, майстер виробничого навчання;

Тимко Василь Васильович - викладач вищої категорії;

Чегіль Юрій Степанович - викладач вищої категорії;

Юдик Михайло Михайлович – майстер виробничого навчання.

Previous
Previous

Циклова комісія загальноосвітніх дисциплін

Next
Next

Циклова комісія професійної та практичної підготовки "Дизайн"