факультет образотворчого мистецтва

Образотворче мистецтво є основою та невід’ємною складовою всіх видів візуального мистецтва. Рівень рисунку та живопису є чи не основним критерієм ідентифікації якості мистецької освіти.

Серед живописних шкіл України – одеської, київської, львівської та харківської, закарпатська школа живопису має власне обличчя та історію. Сьогодні саме на фахівців з вищою освітою покладається завдання не лише піднести рівень цієї школи, а й вирішувати цілий ряд культурно-освітніх проблем краю. Заснована в 2004 році кафедра образотворчого мистецтва є однією з базових структурних підрозділів Закарпатської академії мистецтв. Кафедра є випусковою, готує фахівців спеціальності 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація» за освітньо-професійними програмами «Образотворче мистецтво» (перший (бакалаврський) рівень вищої освіти) та «Живопис» (другий (магістерський) рівень вищої освіти) денної та заочної форм навчання. Надаючи пріоритети креативному мисленню, реалізації творчого потенціалу особистості, надважливим завданням кафедри є підготовка фахівців високого академічного рівня з метою формування актуального мистецтва і продовження регіональних мистецьких традицій Закарпаття. Рівень кафедри сформувався на здобутках визначних художників А. Ерделі, Й. Бокшая, Ф. Манайла, А. Коцки та ін. Відділення живопису в училищі було одним із перших, а його випускниками були відомі мітці В. Габда, С. Мальчицький, Ю. Сташко, П. Бедзір, П. Балла, Є. Кремницька, В. Микита, М. Медвецький, М. Романишин, Н. Герц, Ф. Семан, Ю. Герц, І. Шутєв, Е. Медвецька, Т. Данилич та ін. Від самого заснування кафедри до останнього подиху свій досвід студентам тут передавали Народні художники України В. Приходько та В. Скакандій, творчість яких вже давно відзначена мистецтвознавцями в Україні та за кордоном. Викладацький склад кафедри нині формують відомі художники та науковці: кандидат мистецтвознавства, доцент Аттіла Коприва (завідувач кафедри), Заслужена художниця України Людмила Корж-Радько, Заслужена художниця України Олена Кондратюк, інші. Науково-педагогічний колектив кафедри здійснює академічну підготовку студентів згідно з навчальним планом, який містить комплексний цикл теоретичних та практичних дисциплін. Обов’язкові компоненти професійно-орієнтованих дисциплін: «Рисунок», «Живопис», «Основи композиції», «Кольорознавство», «Історія зарубіжного мистецтва», «Історія українського мистецтва», «Історія мистецтва за фахом», «Композиція», «Профмайстерність» та ін. Також викладачами кафедри розроблені силабуси вибіркових компонентів професійно-орієнтованих дисциплін: «Експериментальні техніки живопису», «Короткочасні студії фігури людини», «Пленерні практики та абстрагування», «Художній розпис», «Креативна комбінаторика» та ін.

На кафедрі образотворчого мистецтва ведеться активна науково-дослідна й творча робота, органічно пов’язана зі специфікою підготовки фахівців. На кафедрі проводяться науково-методичні та практичні семінари, щорічні міжнародні та всеукраїнські наукові конференції, присвячені вивченню життя й доробку видатних художників, фахівців у галузі образотворчого мистецтва, впровадженню кращих надбань світового мистецтва. Серед здобутків слід відзначити постійне зростання числа студентів, які беруть участь у роботі щорічної наукової студентської конференції ЗАМ. Викладачі кафедри беруть активну участь в організації та проведенні мистецьких олімпіад, пленерів-конкурсів серед студентів мистецьких та педагогічних ВНЗ, залучаються як члени журі до оцінювання у Всеукраїнському конкурсі захисту наукових робіт учнів-членів Малої академії наук України, є організаторами семінарів для керівників художніх шкіл області. Кафедрою регулярно проводяться різноманітні творчі та виставкові заходи: міжсесійні та семестрові перегляди студентських навчальних завдань, презентації творчих робіт як студентів, так і викладачів, відкриті захисти дипломних робіт. Студенти та викладачі беруть активну участь у семінарах, симпозіумах, художніх виставках, творчих пленерах обласного, всеукраїнського, міжнародного рівня. Доброю традицією стало проведення майстер-класів з живопису викладачами кафедри, народними та заслуженими художниками України. Закарпатська академія мистецтв спільно з кафедрою образотворчого мистецтва заключила низку договорів з провідними ВНЗ України, а саме: з Київською національною академією образотворчого мистецтва та архітектури, Львівською національною академією мистецтв, Харківською державною академією дизайну і мистецтв, Ужгородським національним університетом. Також важливою заслугою кафедри образотворчого мистецтва є заключення міжнародних договорів з установами Угорщини, Польщі та Словаччини, зокрема, з Галереєю Ґалант в м. Собранце, Ченстоховським Університетом ім. Яна Длугоша, Товариством Мистецтва та культури Карпатського регіону в Ніредьхазі, з Фондом Гортобадського пленеру, зі спеціалізованою школою мистецтв ім. Коша Кароя, навчальними закладами Словаччини у м. Пряшів та м. Свидник.

Корж-Радько Людмила Андріївна

декан факультету ОМ, викладач, заслужений художник України