кафедра образотворчого мистецтва

живопис

графіка

НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИЙ СКЛАД КАФЕДРИ

  • Коприва Аттіла Тиберійович

    Кандидат мистецтвознавства, доцент, завідувач кафедри

  • Корж-Радько Людмила Андріївна

    Заслужений художник України, доцент, декан факультету

  • Дерда Олена Генадіївна

    Description goes here
  • Дерда Віктор Олександрович

    Description goes here
  • Беринець Володимир Володимирович

    Description goes here
  • Манайло-Приходько Вікторія Іванівна

    Description goes here
  • Небесник Юрій Юрійович

    Description goes here
  • Кондратюк Олена Євгенівна

    Заслужений художник України

  • Зимомря Василь Федорович

    Description goes here
  • Михайлова Катерина

    Description goes here
  • Фогаш Наталія Степанівна

    Description goes here


Живопис  залишається невід’ємною і важливою складовою будь-якої мистецької школи, однією з головних, фундаментальних дисциплін навчального процесу. Серед живописних шкіл України – одеської, київської, львівської та харківської, закарпатська школа живопису є однією з унікальних. Сьогодні саме на фахівців з вищою освітою покладається завдання не лише піднести рівень цієї школи, а й вирішувати цілий ряд культурно-освітніх проблем краю.

Кафедра образотворчого мистецтва є провідною у Закарпатській академії мистецтв, досвід якої базується на здобутках визначних художників старшого покоління А. Ерделі, Й. Бокшая, Ф. Манайла, А. Коцки та ін., які у 1946 році стали засновниками та викладачами Ужгородського художньо-промислового училища (нинішнього Коледжу мистецтв ім. А. Ерделі ЗАМ). Відділення живопису в училищі було одним із перших, і його результати призвели до підготовки таких відомих мітців, як Василь Габда, Семен Мальчицький, Юлій Сташко, Павло Бедзір, Павло Балла, Ласло Балла, Єлизавета Кремницька, Володимир Микита, Микола Медвецький, Михайло Романишин, Наталія Герц, Юрій Герц, Іван Шутєв, Едіта Медвецька та інші. Більша частина членів Закарпатського обласного відділення Національної спілки художників України є випускниками училища різних років.

Становленню закарпатської академії мистецтв та кафедри образотворчого мистецтва надавали допомогу і підтримку видатні діячі мистецтва України: народний художник України Еммануїл Мисько, академік, професор, народний художник України Андрій Чебикін, народний художник України Андрій Бокотей, академік Академії мистецтв України, народний художник України Володимир Микита, народний художник України, голова національної спілки художників України Володимир Чепелик.

Кафедра образотворчого мистецтва була створена у 2004 році, її викладацький склад продовжує регіональні  мистецькі традиції, спрямовує зусилля на підготовку фахівців високого рівня, надаючи пріоритети креативному мисленню, реалізації творчого потенціалу особистості.

Кафедра відповідає за підготовку фахівців за спеціалізаціями «Живопис», «Графіка» за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр»,  «магістр» на денній та заочній формах навчання.

Основний склад кафедри формують відомі  художники і науковці, члени обласного відділення НСХУ, лауреати всеукраїнських та обласних премій: народний художник України – Скакандій В. Ю., заслужений художник України –  Корж-Радько Л. А., заслужений художник України Кондратюк О. Є., кандидат мистецтвознавства, член-кореспондент Угорської академії мистецтв Коприва А. Т., високопрофесійні спеціалісти,  викладачі фахових дисциплін – Дерда О. Г., Дерда В. О., Беринець В. В. До викладацької роботи залучаються  також викладачі Колледжу мистецтв ім. А. Ерделі, молоді фахівці   з числа  випускників ЗХІ та ЛНАМ Зимомря В. Ф., Копанська М. С., Манайло-Приходько В. І.

Науково-педагогічний колектив кафедри здійснює академічну підготовку студентів згідно з навчальним планом, який містить комплексний цикл теоретичних та практичних дисциплін. Професійно-орієнтовані дисципліни: «Рисунок», «Живопис», «Основи композиції», «Кольорознавство», «Історія зарубіжного мистецтва», «Історія українського мистецтва», «Історія мистецтва за фахом», «Композиція», «Профмайстерність» та ін.

В області функціонує більше двадцяти п’яти шкіл естетичного виховання та художніх шкіл, значна кількість студій, що створює об’єктивні передумови для підготовки живописців-викладачів. Підготовка студентів до виконання функцій учителя (викладача) образотворчого мистецтва у загальноосвітніх та спеціальних навчальних закладах здійснюється під час вивчення спецдисципліни «Методика викладання образотворчого мистецтва», «Психологія шкільного віку», «Педагогіка» та під час проходження педагогічної  практики в загальноосвітніх школах міста та області.

Важливим розділом засвоєння програми курсу живопису та рисунку є навчальні та виробничі практики як необхідний вид роботи в процесі підготовки художника. Фахова майстерність вдосконалюється під час проходження переддипломної практики та дипломного проектування, де консультують відомі митці: академік АМ України, народний художник України, лауреат премії імені Т. Шевченка – В. Микита, народний художник України, лауреат республіканської премії імені М. Островського, обласної премії імені Д. Вакарова, обласної премії імені А. Ерделі та Й. Бокшая, доцент – В. Скакандій, заслужений художник України, доцент – Л. Корж-Радько, заслужений художник України – Ковач А.М.

На кафедрі образотворчого мистецтва ведеться активна науково-дослідна і творча робота, органічно пов’язана зі специфікою підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» та «магістр».

Викладачі кафедри беруть активну участь в організації та проведенні мистецьких олімпіад, пленерів-конкурсів серед студентів мистецьких та педагогічних ВНЗ, залучаються як члени журі до оцінювання у Всеукраїнському конкурсі захисту наукових робіт учнів-членів Малої академії наук України, є організаторами семінарів для керівників художніх шкіл області.

Кафедрою регулярно проводяться різноманітні творчо-виставкові заходи: міжсесійні та семестрові перегляди студентських навчальних завдань, презентації творчих робіт як студентів, так і викладачів, відкриті захисти дипломних робіт. Студенти та викладачі беруть активну участь у семінарах, симпозіумах, творчих пленерах обласного, всеукраїнського, міжнародного рівня (в Словаччині, Угорщині, Польщі, Румунії).

На кафедрі проводяться науково-методичні та практичні семінари, щорічні міжнародні та всеукраїнські наукові конференції, присвячені вивченню життя й доробку видатних художників, фахівців у галузі образотворчого мистецтва, впровадженню кращих надбань світового мистецтва.

Доброю традицією є проведення майстер-класів з живопису викладачами кафедри, народними та заслуженими художниками України.  Студенти кафедри постійно заохочуються до участі в різних мистецьких заходах: обласних, всеукраїнських, міжнародних виставках, пленерах. Серед здобутків, слід відзначити, що кожного року зростає число студентів, які беруть участь у роботі щорічної наукової студентської конференції ЗАМ.

Закарпатська академія мистецтв та кафедра образотворчого мистецтва заключилаи низку договорів з установами Угорщини, Польщі та Словаччини, зокрема, із Галереєю Ґалант в м. Собранце, Ченстоховським Університетом ім. Яна Длугоша, з Фондом Гортобадського пленеру, зі спеціалізованою школою мистецтв ім. Коша Кароя, навчальними закладами Словаччини у м. Пряшів та м. Свидник, з провідними ВНЗ України, зокрема, з Київською національною академією образотворчого мистецтва та архітектури, Львівською національною академією мистецтв, Харківською державною академією дизайну і мистецтв, Ужгородським національним університетом. Загалом, науково-дослідна, навчально-методична і творча діяльність викладачів та студентів кафедри відзначається ефективністю, різноманітністю форм і напрямів, сприяє підвищенню їх фахового рівня та підготовці висококваліфікованих спеціалістів.

Previous
Previous

Кафедра рисунка

Next
Next

Кафедра культури та соціально-гуманітарних дисциплін