факультет дизайну і декоративно-прикладного мистецтва
Факультет дизайну та декоративно-прикладного мистецтва
Факультет дизайну та декоративно-прикладного мистецтва є навчальним, науковим і культурно-освітнім структурним підрозділом Закарпатської академії мистецтв (утворений рішенням Вченої ради Закарпатського художнього інституту протокол № 2 від 20 березня 2013 року; наказ ректора від 15 квітня 2013 року № 27).
Організація роботи факультету дизайну та декоративно-прикладного мистецтва здійснюється згідно нормативно-правових актів України (Законів України «Про вищу освіту», «Про мови в Україні», державною програмою «Освіта-Україна XXI століття», Постанов Кабінету Міністрів України, нормативних документів МОН України відповідно до вимог галузевих стандартів вищої освіти, Положень).
До складу факультету входять три кафедри:
-кафедра дизайну (завідувач – кандидат мистецтвознавства Небесник І. І.),
-кафедра сучасних інформаційних технологій та веб-дизайну (завідувачка – заслужена художниця України, доцентка Пономаренко Н. С.)
-кафедра декоративно-прикладного мистецтва (завідувач – кандидат мистецтвознавства Пилип Р. І.).
З грудня 2021 року факультет очолює докторка філософії Софілканич М. І.
Головним завданням факультету є підготовка висококваліфікованих фахівців у сферах графічного дизайну, дизайну середовища, дизайну інтер’єру, декоративно-прикладного мистецтва та реставрації відповідно до освітньо-професійних програм першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти. Збереження самобутніх регіональних традицій, розвиток народного та професійного декоративно-прикладного мистецтва, досягнення високого рівня підготовки відповідних фахівців, які здатні поєднувати традиції українського дизайну з інноваційними підходами, створюючи унікальні рішення, що відповідають потребам суспільства.
У процесі навчання випускники факультету набувають таких навичок:
-критичного мислення, проектної діяльності, вирішення комплексних завдань, самостійного управління процесом навчання;
-аналітичного мислення та інноваційності, креативності, оригінальності та ініціативності, моніторингу і контролю технологій;
-стійкості, стресостійкості та гнучкості;
-концептуальних знань, що адаптовані до сучасних вимог ринку праці;
-здатності здійснення наукових досліджень та інноваційної діяльності за своїм фаховим спрямуванням.
Навчальна, виховна та науково-дослідна робота факультету дизайну та декоративно-прикладного мистецтва спрямована на забезпечення фахівців потенціалом новітніх управлінських технологій для широкого вибору конкретних напрямків практичної діяльності за фахом, на розвиток вмінь самостійно та кваліфіковано вирішувати комплекс завдань відповідно до його функціональних обов’язків. Студенти отримують необхідні знання з теоретичної підготовки та отримують практичні навички з фаху.
Зміст навчальних програм, система організації навчального процесу на факультеті сприяє розвитку творчого мислення, креативних здібностей та комунікативних навичок у студентів, підвищення конкурентоспроможності випускників, що є невід’ємною складовою фахових компетенцій сучасних фахівців. На факультеті здійснюється академічна підготовка студентів згідно з навчальним планом, який містить комплексний цикл теоретичних та практичних дисциплін, серед них «Основи комп’ютерної графіки», «Комп’ютерна графіка», «Основи наукових досліджень», «Арт-менеджмент», Відеомонтаж та презентація», «3-D моделювання та візуалізація проектів», «CAD-проектування», «Основи медіадизайну», «Геймдизайн», «Анімація», «Ілюстрація», «Менеджмент стартап-проектів», «Брендинг», «Паблік рілейшнз», проєктування та профмайстерність , історія орнаментів та художніх промислів, історія мистецтва на Закарпатті, історія українського мистецтва, скульптура, технологічна практика, виробнича практика, переддипломна практика, дипломне проектування та ін.
Тематика студентських курсових і дипломних робіт адаптована до наукових досліджень кафедри, із здійсненням проєктних та практичних завдань, що безпосередньо пов’язані зі спеціальністю. Зокрема, проєктна діяльність передбачає створення піктограм, логотипів та комплексної айдентики, а також постерів та виконання завдань з ілюстрації, видань основних книжкових груп, проєктування інтер’єру житлових та громадських приміщень, проєктування благоустрою та озеленення території парків, скверів та рекреаційних зон відпочинку. Студенти та викладачі кафедри беруть активну участь у всеукраїнських і міжнародних конкурсах та пленерах. (у Словаччині, Угорщині, Польщі, Румунії).
Працівники кафедр факультету регулярно проводять майстер-класи, відкриті лекції, дискусії з різних актуальних проблем мистецтва, арт-менеджменту та брендингу, дизайну, декоративно-прикладних видів мистецтва, підтримують мистецьке об’єднання молодих закарпатських митців «Фокус група», беруть участь у підготовці студентів до різноманітних презентаційних акцій.
Викладачі, які здійснюють навчально-виховну, методичну, наукову і творчу роботу - це Заслужені художники України, Заслужені працівники культури і освіти України, кандидати наук, доценти, члени Закарпатського обласного відділення Національної спілки художників України, Спілки дизайнерів України, Національної спілки архітекторів України.
Факультет дизайну та декоративно-прикладного мистецтва співпрацює з навчальними закладами, освітніми установами України та зарубіжжя. Кафедри мають широкі наукові та творчі зв’язки, які закріплені відповідними угодами про співробітництво, з провідними науковими організаціями, музеями, вищими навчальними мистецькими закладами України, зокрема, Львівською національною академією мистецтв, Українською академією друкарства, Національною академією образотворчого мистецтва і архітектури, Харківською державною академією дизайну і мистецтв, факультетом дизайну і мистецтв Технічного університету м. Кошице, співпраця з установами Угорщини, Польщі та Словаччини, Румунії. Кафедра дизайну активно розвиває стосунки в рамках діяльності Міжнародної ліги закладів вищої мистецької освіти – ELIA.
Софілканич Марина Іванівна
в.о. декана факультету дизайну та декоративно-прикладного мистецтва, доцентка кафедри культури та соціально-гуманітарних дисциплін.